5 ползи от извънкласните дейности за развитието на децата- 1. част
Освен с училището, днешните деца са ангажирани и с много извънкласни дейности. Но как да изберем най-подходящите занимания за своето дете от безбрежния океан от предлагани курсове, уроци, извънкласни и развлекателни дейности? За да изберете дейност за детето си, която наистина да е полезна за него и да му хареса, вижте какви са основните ползи от извънкласните дейности.
Какви са ползите от извънкласните занимания?
Извънкласните дейности помагат на децата да придобият компетентности, различни от тези, които ще придобият в училище.
Всички знаем, че в училище се държи на дисциплината, точната подредба на чиновете, фиксираните стартови часове на учебните предмети и т.н. При извънкласните дейности също има правила, но в много случаи те са доста по-различни от правилата в училище, което научава децата на адаптивност. Също така, училището е част от формалното образование, а повечето извънучилищни дейности залагат на по-гъвкави неформални методи, чиято цел е детето да се развива и да придобива разностранни компетенции, докато е ангажирано с интересни и нестандартни дейности (игри, творчески занимания, роботика и др.). Благодарение на извънкласните дейности децата развиват своите адаптивност, комуникационни, меки и други умения, необходими за бъдещото им развитие.
Извънкласните дейности помагат на децата да придобият нестандартни умения.
Една от най-важните ползи за децата, които се занимават с извънкласни дейности, е че те придобиват различни и интересни умения: физически, интелектуални, когнитивни и други. Тези умения могат да бъдат използвани в различни ситуации, дори и когато привидно изглежда, че няма да потрябват на детето. Примерите за това са много: ако детето ходи на плуване, освен уменията за плуване, които може да приложи на морето, то развива и умения за правилно дишане, което спомага за неговото по-добро здраве в дългосрочен план; ако детето се занимава с редене на Lego, освен че ще подобри фината си моторика, то ще развие своето пространствено виждане и въображение, което може да му помогне в много различни ситуации (лични, професионални и др.); ако детето се занимава с роботика или програмиране, освен технически умения, то ще развие своите аналитични способности, дигитални и меки умения, които са много важни в днешния технологичен свят и т.н. Освен това, участието в каквито и да било извънкласни дейности подобрява организационните умения на децата.

Извънкласните дейности помагат на децата да станат организирани и да управляват времето си.
Когато децата трябва да комбинират ангажиментите за училище с ангажиментите, свързани с допълнителните дейности, с които се занимават, те трябва правилно да планират своето време. Това им помагат по индиректен начин да станат по-отговорни, да ценят времето и да разпределят задачите си. Въпреки че в много случаи родителите мислят за логистиката и разпределението на времето, взимат и водят детето на извънкласни занимания, децата са тази, които трябва да подредят и приоритизират задачите си, така че да могат да се справят с тях навреме. Това са важни умения, които ще помогнат на децата в образователен (планиране на време за писане на домашни), личен (отделяне на време за почивка, планиране на различни дейности) и на по-късен етап и професионален план (планиране на отговорностите, свързани с работните задачи). Управлението на времето е меко умение, за което е важно да бъде изградено още от ранна детска възраст, защото ще помогне за бъдещото професионално развитие на децата.
Извънкласните дейности помагат на децата да развият различни меки умения и качества, които ще им помагат както в личен, така и в образователен и професионален план.
Меките умения в днешно време са високо ценени от всеки работодател и важни за общуването както в служебна, така и в неформална среда. Участието в извънкласни дейности помага на децата да развиват разностранни меки умения: умения за ефективна комуникация (комуникацията с останалите деца и съвместната работа върху изпълнението на определени задачи, помагат на децата да развият своите умения за активно слушане, даване и приемане на обратна връзка), лидерски умения (когато детето носи пряка отговорност за определени дейности), презентационни умения (когато детето трябва да представи проект или изпълнена задача) и други.
Извънкласните дейности помагат на децата да създават нови контакти и приятелства.
Извънкласните занимания са чудесен начин детето ви да създаде нови приятели и да разшири своя кръг от познанства. Участието в различни дейности в група и създаването на нещо заедно (например робот, пъзел, играчка, Lego, картина и др.) помага на децата да станат по-задружни, да се научат да работят в група и да подобрят комуникационните си умения. Тази умения са много важни за училище и за бъдещото професионално развитие на децата. Освен това, удовлетворяването на детското желание да бъдеш приет, харесван и да намериш приятел помага за повишаването на самочувствието на детето и неговото ментално здраве.
Какви извънкласни занимания да избера за детето си?
А ако търсите смислени занимания, които да са интересни за Вашето дете и да му помагат да развива различни знания и умения по интересен и увлекателен начин, каним ви да го запишете на Lego роботика за деца от 7 до 12 години при нас. По време на заниманията учим децата как да конструират Лего робот и да го програмират да изпълнява определени действия. В процеса на конструиране и програмиране децата изграждат разностранни меки умения, научват се да работят в екип, да комуникират помежду си, да споделят идеи и обратна връзка. Чрез конструирането на роботите децата развиват своето математическо и пространствено мислене, както и концентрация, а програмирането спомага за придобиване и подобряване техните дигитални умения. В дейностите са включени и много образователни игри, целящи децата да учат и да развиват своите интелектуални умения и качества по неформален и интересен начин. Завършването на всеки робот кара децата да се чувстват горди и удовлетворени, което им помага да повишат своето самочувствие. Освен че са смислени и образователни, заниманията по Lego роботика са и много интересни и приятни за децата.
Едно занимание е с продължителност 90 минути и е разделено на 2 части: конструиране на робота (в този етап създаваме роботите със собствените си ръце, което е наистина забавно за децата, като за тази цел използваме комплекти LEGO Education) и програмиране на робота (това е моментът, в който програмираме робота да се движи и да изпълнява определени от нас команди).
Повече информация за заниманията по Lego роботика вижте тук.
Ако искате да разберете кои са останалите 5 ползи от извънкласните занимания, следете блога ни, за да прочетете втората част на тази статия.