Интервю с Надя Борилова – преподавател в “Час по мислене” в център “Знам и Мога”

Публикувано на Публикувано в Uncategorized

 

Представи себе си накратко:

Млад учител, ентусиаст, чувстващ лично удовлетворение от работа с деца.

Започнах да работя като начален учител веднага след завършване на педагогическото си образование през 2011г.,а като преподавател в предучилищна група – от 2009г. Успешно съм придобила образователна квалификация бакалавър със специалност „Начална училищна и предучилищна педагогика“, както и магистър „Мениджмънт на образованието“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Работила съм деца от различна възраст – от ясла до 4 клас.

Разкажи ни защо избра учителската професия?

Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.” ( Из “Малкият принц” – Екзюпери)

Всяко дете е една вселена, която чака да бъде открита и осветена, така че и тя да блесне. Какво по – голямо щастие да бъдеш част от разкриването  на тези галактики.

Кои са най-големите предизвикателства в тази професия? А най-голямото удоволствие?

Детето да бъде заинтригувано от науките, така че то самото да усети необходимост и желание да я разучи, да бъде провокирано мисленето му в дълбочина. Удоволствието от целия този труд, вложен в тази посока е тогава, когато учениците започнат да провокират теб, индикация за това, че си успял да събудиш интереса им, запалил си огъня към стремеж към личностно усъвършенстване. Е, тогава работата е свършена.

Как се роди идеята за „Часовете по мислене“?

От необходимостта от провокиране на мисловната активност у подрастващите. Все повече в ежедневието си днешните деца за заобиколени от техника, което има своите положителни страни, но друга това ограничава развиването на способността за анализиране, логика и въобще мисленето в дълбочина. Едновременно с това се губят социалните умения.

С какво тези занимания  са по-ефикасни, сравнени със стандартните образователни методи и какъв ефект забелязваш върху децата?

„Час по мислене“ е  програма за извънкласна дейност по математика за деца на възраст между шест  и десет години. Онова, което отличава програмата от останалите предлагани форми на занимания е, че се акцентира не само върху развиване на математическите способности, а се създава положителна нагласа към предизвикателствата, пред които се изправя едно дете, в частност математиката, като наука, заложена в същността на целия природен и научен свят. В резултат на това се създават усещане за безопасност и доверие, развиване на чувство за принадлежност.

Как си представяш развитието на тази инициатива?

Реализацията на една такава програма може да бъде усетен с натрупване във времето. А успешното ѝ реализиране се осъществява посредством поредица разнообразни тематични занимания, в които освен чрез увлекателни игри и задачи, насочени към засилване интереса към математиката, децата ще имат възможността да развият себепознанието си чрез интелектуални и социални упражнения, вплетени в основния замисъл на заниманията. Участието в предлаганите занимания създава усещане у децата за силна воля, смелост, творчество – именно онези качества , така необходими за формирането на оптимистично отношение към живота.

Заниманията по програмата „Час по мислене“ в Център „Знам и Мога“ започват от 15 януари (неделя). За записване и повече информация:

Телефони:
+359 2 94 34 055
+359 878 50 30 95
E-mail:  znamimoga@gmail.com 
Facebook страница: Know and Can